Jarní Toskánsko 2. – San Gimignano a Volterra

od Pavla
233 zobrazení

Město věží San Gimignano a Volterra, kde se točila upíří sága Stmívání.

Věže San Gimignana

Opustili jsme Chianti a míříme dál. San Gimignanu se říká město věží nebo toskánský Manhattan. Původně to byla etruská vesnice, pak ve středověku tudy putovali poutníci po Via Francigena a šlechtické rodiny si začaly stavět obranné hranolové věže.  Výška věže symbolizovala prestiž rodiny – čím bohatší a významnější rod, tím měl vyšší věž. Za každou zbouranou musel vlastník postavit novou. Původně v Gimignanu stálo 72 věží, ale dodnes se jich dochovalo jen 14. Silueta města je díky nim nezaměnitelná.

Vstupujeme bránou Porta San Giovanni a stoupáme úzkými uličkami. Cíl je jasný –  na Piazza Della Cisterna si dáváme zmrzlinu ve vyhlášené zmrzlinárně Dondoli 🙂.

Katerála Collegiata,  Duomo nebo také Basilica di Santa Maria Assunta. Uvnitř jsou úžasné fresky ze 14. století zobrazující výjevy ze Starého i Nového zákona. Je to vlastně takový středověký komiks. Zvláštní chvíle i atmosféra – mámě by dnes bylo 80 let… Už je to 16 let, co není. Stýská se mi.  Zapaluji svíčku a je mi smutno.

Porta San Giovanni
San Gimignano
Piazza della Cisterna
katedrála Santa Maria Assunta
fresky ze 14. století - výjevy ze Starého i Nového zákona
čekáme, až se panička pokochá katedrálou
věže San Gimignano
Rocca di Montestafolli
město věží
San Gimignano

Jak se bydlí v agriturismo

Bydlet na místních farmách zvaných „agriturismo“ je fajn. Obvykle je to bydlení v hezkém prostředí, kolem sad nebo zahrada,  k snídani domácí produkty (sýry, marmelády, med…), klídek a pohoda.  Agriturismo Il Castagnolino je kamenný dům v olivovém sadu s výhledem do údolí,  kousek od San Gimignana.  Paní majitelka pořádá kurzy toskánské kuchyně a vaří, takže přehodnocujeme plán – k pozdnímu obědu budou vlastní zásoby zbaštěné pod borovicí a večeři si dáme od paní domácí. Flaška růžového nás na zbytek odpoledne totálně umrtvila… 🙂.  Všude voní rozmarýn, klimbáme u bazénu.

Navečer se jdu projít s Berrynkou k malému klášteru Monastero di Bose in Cellole na kopci.

Monastero di Bose in Cellole

Večeře je koncert – jako antipasti jakési koláčky a bylinkové košíčky. Primi piati – pici a ragú z divočáka. Secondi piati – plátky na pomerančích a bílé fazole v něčem z bylinek. Dezert – domácí šafránová zmrzlina.  Je hotovo!  Výborně napapáni po kávě a grapě se povalujeme s knížkou a drahá polovička povídá: „No musím uznat, že ta Itálie není špatná. I když tedy v poledne už to zavánělo nedostatkem„.  V poledne měl „jen“ chleba, sýr, salámek z Greve, rajčata a víno… Vskutku bída!

Agriturismo Il Castagnolino
Agriturismo Il Castagnolino
k obědu salámky z řeznictví v GreAgriturismo Il Castagnolino
bazén v olivovém háji
Agriturismo Il Castagnolino
večeře od paní domácí
antipasti
maso na pomerančích a bílé fazoleno
šafránová zmrzlina
"No musím uznat, že ta Itálie není špatná."
snídaně v Il Castagnolino

Volterra – město upírů

Volterra je opevněné středověké město (etruské Velathri) na strmém kopci.  Kolem dokola mohutné hradby, zčásti ještě etruské.  K bráně Porta a Selci vede spousta schodů. Římské divadlo Teatro Romano. Úzké uličky a hollywoodská upíří sága Stmívání, dle které tu sídlil upíří rod Volteri 🙂. Docela si v těch uličkách dovedu upíry představit. Popíjíme kafe a sledujeme probouzející se ulice. Na náměstí stojí radnice Palazzo dei Priori ze 13. stol. a kousek od ní zvláštní budova  Battistero – osmiboké baptisterium sv. Jana z 12. stol.  V bočních uličkách se skrývá plno zaprášených alabastrových dílen (alabastr z Volterry je vyhlášený).  Moc se nám tu líbí, Volterra má atmosféru.

Volterra - brána Porta a Selci
ranní kafe
Volterra - hradby
úzké uličky
radnice Palazzo dei Priori
Volterra - Battistero
alabastrové dílny
výhled do kraje
Teatro Romano
Teatro Romano
těstoviny s mušlemi v pizzerii u silnice

Plno květů v Berignone

Je vedro.  Nechce se nám obědvat ve městě, tak s přesvědčením, že podél silnice bude hospod spousta, vyrážíme dál směrem k jihu. Jenže nejsme v Chianti.  Strejda Google sice pár značek vidliček a nožů v mapě ukazuje, ale realita je jiná. Vypadá to tu jak po vymření.  Nakonec náhodou narážíme na pizzerii u silnice a mají super mušle. S bílým vínem ňamka!

V Riserva Naturale di Berignone je chládek. Teče tu řeka Fiume Cecina, kolem lesy a kvetoucí louky.  Berry je nadšená, může se ráchat a lítat ve vodě. Podél řeky je krásná procházka, kvetou tu divoké mečíky a spousta dalších kytek.

Další zrada je nákup něčeho k večeři.  Tady prostě jedete desítky kilometrů přes kopce Toskánska a naivně chcete koupit něco k jídlu.  Krucinál, člověk by neřekl, že tu může být taková pustina!  Silnička se klikatí nahoru dolů a je to bez šance – nikde ani hospoda, ani vesnice, natož obchod… Po dlouhé době se objevuje malá ospalá díra, v mapě s nadějně značenou prodejnou Coop… Zíráme na oprýskaný barák a hromadu odpadků před vchodem. Stažená těžká mříž naznačuje, že tady asi chleba mít nebudou :-)))

Riserva Berignone
řeka Cecina
řeka Cecina
kvetoucí mečíky
hledáme, kde koupit něco k jídlu

Mohlo by vás také zajímat...

Za účelem zlepšení služeb tato stránka používá soubory "cookies". Souhlasím Číst více...

Privacy & Cookies Policy